Yarın "Dünya Çevre Günü"

Yarın "Dünya Çevre Günü"

Kars Belediyesi "5 Haziran Dünya Çevre Günü" dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

Adnan KARAHAN

Yarın (5 Haziran Perşembe) 09.30’da Bedesten Bölgesinde düzenlenecek olan Dünya Çevre Günü programı çerçevesinde halk müziği konserleri, Kafkas halk oyunları gösterisi ve yüz boyama etkinlikleri gerçekleştirilecek.
Kars Belediye Başkanlığı yarın gerçekleştirilecek olan etkinliğe başta çocuklar olmak üzere tüm Kars halkını davet etti.

Öte yandan bilindiği gibi her yıl 5 Haziran Dünya Çevre Gününde öncelikle başta belediyeler olmak üzere ilgili kurumlar çevrenin korunması konusunda ülke çapında farkındalık yaratılması ve eylemde bulunmak amacıyla çevre kirliğine ve temizliğe dikkat çekiliyor. Düzenlenen etkinlikler kapsamında çevre eğitimleri ve bilinçlendirme çalışmaları (Sıfır Atık, Karbon Ayak İzi, Çevre Mevzuatı), enerji tasarrufu konusunda bilinçlendirme çalışmaları, öğrencilerle ya da çalışanlarla eğitimler verilir. Okullarda çevre eğitimlerinin yanı sıra çevre ile ilgili fotoğraf, karikatür, resim sergilerinin yanı sıra bir dizi yarışma programları da düzenlenir.

Dünya Çevre Günü, İsveç'in Stockholm kentinde 1972 yılında düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansından bu yana, her yıl 5 Haziran tarihinde, çevrenin korunması konusunda dünya çapında farkındalık yaratılması ve eylemde bulunulması amacıyla kutlanmaktadır.