Vali Polat “Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyorum“

Vali Polat “Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyorum“

Kars Valisi Ziya Polat, İstiklal Marşımızın kabulünün 103. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Adnan KARAHAN

Vali Polat yayınladığı mesajında;

“12 Mart, milli mücadele yıllarında yediden yetmişe varoluş mücadelesi veren Türk Milletinin, yaşadığı en zorlu yılların manevi havasını yansıtan, her okunduğunda yüreklerde vatan, millet ve bayrak sevgisini pekiştiren İstiklal Marşı’nın kabulünün 103’üncü yıl dönümü ile Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anma günüdür.

Mehmet Akif Ersoy’un “Allah bir daha bu millete bir İstiklal Marşı yazdırmasın. O şiir bir daha yazılamaz, O'nu ben de yazamam. O'nu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değil, milletin malıdır. Benim, millete en kıymetli hediyem” dediği İstiklal Marşı, insanın içini titreten, her mısrası ile bize kim olduğumuzu, bu vatana nasıl sahip çıktığımızı ve bundan sonra da nasıl sahip çıkacağımızı anlatan en büyük ve önemli eserdir. Mehmet Akif Ersoy, İstiklâl Marşı'nda, Kurtuluş Savaşı'nın kazanılacağına olan inancını, Türk askerinin yürekliliğine ve özverisine güvenini, Türk Milletinin bağımsızlığa, Hakk’a, yurduna ve dinine bağlılığını dile getirmiştir.

Millet olarak bize düşen ise İstiklal Marşı’nın ruhunu ve onu yazan Mehmet Akif’in ideallerini en doğru biçimde anlamak, yaşamak ve gelecek nesillerimize en güzel şekilde aktarmaktır. İstiklal Marşı’nda en güzel ifadesini bulan şehadet, birlik-beraberlik, mücadele, bağımsızlık, inanç gibi ortak değerler ve amaçlar etrafında birleşip daha iyi, daha müreffeh bir gelecek için azimle, inançla çalışmaya devam eden Aziz Milletimiz, sonsuza dek birlik-beraberlik, sevgi, saygı, barış, huzur içerisinde bağımsız olarak yaşayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; İstiklal Marşı'nın yazarı, “Vatan Şairi" ve "Milli Şair" unvanlarıyla gönlümüze taht kuran merhum Mehmet Akif Ersoy’u İstiklal Marşı’nın kabulünün 103’üncü yıldönümünde rahmet ve minnetle anıyorum. “ dedi.