TDF, Kars’ta çok ip boylu ip kaya tırmanış eğitimi verdi

TDF, Kars’ta çok ip boylu ip kaya tırmanış eğitimi verdi

Kars’ta Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) Kars İl Temsilciliği ile Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından çok ip boylu ip kaya tırmanış eğitimi verildi.

Kars Kent Ormanı Dereiçi Tırmanış Bahçesinde 5 gün süren eğitimi, 7 dağcı başarılı bir şekilde tamamlandı.

Karslı dağcılar, yaz dağcılık eğitimi, kış dağcılık eğitimi ve tek ip boylu eğitimlerin ardından Türkiye Dağcılık Federasyonu Antrenörü Şahap Eryılmaz öncülüğünde kaya tırmanışı eğitimi de aldı.

Karslı Dağcılar, Dereiçi Tırmanış Bahçesinde eğitimlerini tamamladıktan sonra Kars Dereiçi Tırmanış Bahçesinde yaklaşık 40 metre yüksekliğinde tırmanış rotası ve sabit istasyonlar kurarak dağcıların hizmetine sundu. Dağcılar bu tırmanış rotasına kendilerini yalnız bırakmayan Antrenör Şahap Eryılmaz’ın ismini verdi.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Kars İl Temsilcisi dağcı Alpay Korkmaz eğitim sonrası yaptığı açıklamada; “TDF tarafından verilen bu eğitimlerle eksiklerimizi giderdik. Doğru dağcılık ve tırmanış yapmak dağcılar için son derece önemlidir. Kars halkı ve doğa severlerden tek isteğimiz dağların şakası yoktur. Eğitimsiz bireylerin yönlendirmesi ile lütfen dağcılık yapmayalım. Eğitim alınması çok önemli ve yaşam çok kıymetlidir. Umarım eğitimlerimiz talepler doğrultusunda daha fazla olur ve dağcılık sporunu maksimum güvenli hale getiririz. Eğitimlerimiz ve çalışmalarımız devam edecek” dedi.

Eğitimi başarıyla tamamlayan Dağcı Harun Çalkın da, “Kars’ın daha yaşanır ve sosyal bir yaşam haline gelmesi için çalıştıklarımızı sürdürüyoruz. Uluslararası düzeyde bir Tırmanış Duvarı projesi Kars ilimize kazandırmak istiyoruz. Spor Tırmanışı, Dağ Kayağı ve Dağ Koşusu alanlarında da daha yetkin sporcular yetiştirmek ilimizi, Ülkemizde ve Dünyada temsil etmek istiyoruz. Dereiçi Tırmanış Bahçesi Kars Halkına ve Ülkemize hayırlı olsun” dedi.