‘Sularımız kirli’ diye belediyeyi suçlamayalım!

‘Sularımız kirli’ diye belediyeyi suçlamayalım!

Kars Belediyesi vatandaşları su depolarının bakımı noktasında uyardı.

Her yıl en az bir defa su depolarının periyodik bakımının yapılması gerektiği yönünde yapılan uyarıda, yapılacak bakımlarla depoların içinde pas oluşmasının, yosun tutunmasının, bakteri üremesinin engelleneceği belirtildi.

‘Sularımız kirli’ diye Belediyenin suçlandığı da belirtilen açıklamada, “Yapılan incelemelerimiz neticesinde vatandaşlarımız apartman ve işyerlerindeki su depolarının yılda en az bir kez temizlik ve bakımını yaptırması gerekirken, çoğunun bu bakımı ve onarımı hiçbir şekilde yaptırmadığı tespit edilmiştir.

İçme Suyu Arıtma Tesislerimizde son teknolojik sistemlerle arıtılarak en sağlıklı haliyle vatandaşlarımıza sunulduğumuz içme ve kullanma suyumuzu, vatandaşlarımızın sağlıklı şekilde, güvenle tüketebilmeleri için üzerlerine düşen görevi yerine getirmeleri gerekmektedir.

Vatandaşlarımız Arıtma tesisimizden şehrimize verilen suyun sağlıklı bir şekilde kullanmaları için “Depolarını yılda en az 1 kez temizlik ve bakım yaptırarak pas oluşmasını, yosun tutmasını ve bakteri üretmesini engellemelidirler.”

“(SULARIMIZ KİRLİ) DİYE BELEDİYE’Yİ SUÇLUYORLAR”

“Su depolarının yılda en az bir kez temizlik ve bakımının yapılması gerekirken, vatandaşlarımızın çoğu, bu bakımı yaptırmadığından herhangi bir su kesintisinde, su depolarının içinde uzun süre beklemiş suyu kullanmak zorunda kalan hemşerilerimiz, bu kez “sularımız kirli” diye Belediye’yi suçluyor. Oysa belediyemiz, şehir şebeke suyunu konutlara getirinceye kadar birçok arıtma safhasından geçirerek en sağlıklı şekliyle sunuyor. Ancak bakımı yapılmayan su depolarının içi pas tutuyor, çamur birikiyor ve yosun bağlıyor. Sonrasında bu gibi nedenlerden dolayı sadece su kirlenmiyor, aynı zamanda suda bakterilerin üremesine de zemin hazırlanmış oluyor.”

Vatandaşlarımızın binalarındaki eskimiş ve yıpranmış olan metal su hatlarını uzun ömürlü olan PPCR malzeme ile yenilemeleri ve depolarının periyodik bakım ve onarımlarını yılda en az 1 kez yaptırmaları büyük önem arz etmektedir.” Denildi.