Onkoloji servisi Kars’ta hasta kabul edecek

Onkoloji servisi Kars’ta hasta kabul edecek

Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu, Onkoloji servisinin mayıs ayı içinde hasta kabul etmeye başlayacağını söyledi.

Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu, Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Müdürü Attilla Tayfun ve Başhekim Yardımcısı Doktor Öğretim Üyesi Samet Kırat ile gerçekleştirdiği toplantı sonrası basın açıklaması yaptı.

Onkoloji servisinin mayıs ayı içinde hasta kabul etmeye başlayacağını söyleyen Kapu, “Onkoloji servisimizin bütün teknik donanımı var olmakla birlikte hizmet veremiyordu ancak yapmış olduğumuz son bir ihale sonucu inşallah önümüzdeki haftadan başlamak üzere hizmete açmayı planlıyoruz. Şuanda bütün mevcut cihazlarımızın kalibrasyonları tamamlandı, kabul süreci de gerçekleştikten sonra mayıs ayının 2 veya 3’ncü haftasında hasta kabulüne başlayacağız inşallah. Önümüzdeki hafta biliyorsunuz 500 yataklı Devlet Hastanesinin temel atma töreni var bu törenden sonra bakan beyin müsaitliği duruma göre bizim de Onkoloji servisimizin açılışını gerçekleştireceğiz.” dedi.

BÖLGEDEKİ 150 HASTA DİĞER İLLERE GİTMEYECEK

Kars, Ardahan ve Iğdır’da bulunan hastaların açılacak olan bu servis ile artık Erzurum veya çeşitli illere gitmeyeceğini de kaydeden Kapu, “Kars, Ardahan ve Iğdır’da yaklaşık 120-150 hasta olduğunu tahmin ediyoruz. Biz Onkoloji servisimizi açtığımız süreçte bu hastaların önemli kısmının tedavisini burada gerçekleştireceğiz. Hastalarımızın Erzurum veya başka illere gitme problemlerinden de kurtulmuş olacaklar ve biz de hastanemizin bütün imkanlarını onların hizmetine sunmuş olacağız.” diye konuştu.

DİŞ FAKÜLTESİNİN UYGULAMA BİRİMİ AÇILIYOR

Diş Fakültesinin uygulama birimini de hizmete açacaklarını dile getiren Kapu, “Ayrıca Diş Fakültesinin uygulama birimini de hizmete açacağız. Diş Fakültesinin fantom laboratuvar sürecinin de ihalesini yapmak üzereyiz. Dolayısıyla sağlık alanındaki bütün süreçlerin hem takipçiyiz hem de mümkün olduğu kadar en hızlı bir şekilde devreye koyulması için elimizden geldiğince çaba sarf ediyoruz. Maddi anlamda herhangi bir sorunumuz yok, işin teknik ve ihale süreçleri takdir edersiniz ki zaman alıyor. Biz de bu prosedürlere uymak zorundayız. Bu süreçleri tamamladıktan sonra hastanenin hem onkoloji hem de diş fakültesinin uygulama laboratuvarları en kısa sürede hizmete hazır hale gelecek.” şeklinde konuştu.

KAÜ HASTANESİ GÜNLÜK 1000-1200 HASTAYI RANDEVUSUZ KABUL EDİYOR

Günlük 1000-1200 hastanın randevusuz kabulünü yapan Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne 10’a yakın doktorun geçiş yapmak istediğini de sözlerine ekleyen Kapu açıklamasını şöyle sürdürdü: “Devlet Hastanesinden farklı bizim randevu sistemimiz olmadığı için her hasta istediği an istediği saatte bizim hastaneye rahatlıkla ulaşabiliyor. Bu da vatandaşlarımız için bir kolaylık. Hasta yoğunluğumuz da yüksek bir durumda günlük 1000-1200 hastaya hizmet veriyoruz. Yeni idari yapımızla da bu durumu ciddiye alarak yapıcı çözümler getirdik onlara da teşekkür ediyorum. Bütün var gücümüzle olan bölümlerimizde hasta kalitesine büyük önem veriyoruz. Bazıları eleştiriyorlar ‘Erzurum’a yolcu diye’ ama bu bir klişe olan ve çok da gerçekçiliği olan bir durum değil. Biz verilere baktığımızda Erzurum veya başka illere baktığımızda sevk oranı yüzde 1’in altında. Bu da zaten dünyanın her yerinde yaşanan bir olaydır. Bazı eksik branşlarımız var biz de kabul ediyoruz ama hızlı bir şekilde ciddi bir çaba sarf ederek çözüyoruz.”

rektor-kapu-mujdeyi-verdi-onkoloji-hasta-kabulune-basliyor.jpg