Muhtaç olduğunuzda bulabilmeniz için kan vein!

Muhtaç olduğunuzda bulabilmeniz için kan vein!

“Her insanın ihtiyaç duyduğunda bulabilmesi için sağlıklı iken kan vermesi hayati önem taşıyor”

Adnan KARAHAN

Kars’ta geçtiğimiz aylarda Sultan Alparslan Külliyesi yerleşkesindeki yeni ve modern hizmet binasında hizmet vermeye başlayan Kars Kızılay Kan Alma Birimi, faaliyetlerine aralıksız devam ediyor.

Kars Kızılay Kan Alma Birimi sorumlusu Dr.Enes Atasağun ve Kan Bağış Uzmanı Erhan Kirmik hergün 60’ın üzerinde kan bağışı aldıklarını ve toplanan kanların aynı gün Erzurum’a gönderildikten sonra bölge illerindeki ihtiyaç sahibi vatandaşlara hayat verdiğini dile getirdiler.

Ayrıca mobil kan bağış araçlarıyla da il genelinde düzenli olarak kan bağışı aldıklarını belirten Kars Kızılay Kan Alma Birimi sorumlusu Dr.Enes Atasağun ve Kan Bağış Uzmanı Erhan Kirmik, kan bağışının insan hayatı için hayati önem taşıdığına dikkat çekerek tüm vatandaşları kan bağışında bulunamaya davet ettiler.

Öte yandan Kars Kızılay Kan Alma Birimine kan bağışında bulunmak için giden vatandaşlar, kan bağış uzmanları ve sağlık görevlileri tarafından içtenlikle karşılanıyor. Kan bağışında bulunmak isteyen kişilerin önce kan değerli ölçülerek muayene ediliyor. Kan vermek için sağlık durumları onaylanan hayırseverler daha sonra bolca soruların sorulduğu formu doldurduktan sonra kan vermeye uygun olup olmadıklarını onaylanıyor. Ardından da bağışçının kan alma işlemi nazik bir şekilde gerçekleştiriliyor. Toplanan kanlar burada uygun şekilde alındıktan sonra aynı akşam Kızılay Erzurum Kana Toplama Merkezine ulaştırılıyor. Daha sonra da çevre illerdeki ihtiyaç sahibi hasalara kan ve can veriyor. Bu nedenle her insanın ihtiyaç duyduğunda bulabilmesi için sağlıklı iken kan vermesi hayati önem taşıyor.