Müdür Acay, LGS öncesi uyarılarda bulundu

Müdür Acay, LGS öncesi uyarılarda bulundu

Milli Eğitim İl Müdürü Aydın Acay, Pazar günü yapılacak olan LGS için velilere ve Kars halkına uyarılarda bulunarak, tüm öğrencilere başarılar diledi.

Milli Eğitim İl Müdürü Aydın Acay, 4 Haziran 2023 Pazar günü Liselere Geçiş Sınavı (LGS) kapsamında gerçekleştirilecek merkezi sınav ile ilgili alınan tedbir ve önlemlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kars genelinde 4 bin 772 öğrencinin sınava gireceğini söyleyen Acay, “4 Haziran 2023 tarihinde iki oturum halinde de LGS sınavı yapılacak. Birinci oturum 09:30’da 20 Türkçe, 10 İnkılap Tarihi, 10 Din Kültür ve Ahlak Bilgisi ve 10 İngilizce olmak üzere toplam 50 soru 75 dakikalık bir süre şeklinde gerçekleşecek. Daha sonra 45 dakikalık bir aradan sonra sayısal oturumu başlayacak. Orada da 20 Matematik ve 20 Fen olmak üzere toplam 40 soru 80 dakikalık bir süre verilecek. İlimiz genelinde 4 bin 772 öğrencimiz 368 salonda sınava girecek. Bunlardan 32 tane salonumuz özel gereksinimi olan öğrencilere tek kişilik salonlarımızdan oluşacak. İl merkezinde ise 1800 öğrencimiz 40 okulda sınava girecek. Toplamda 153 salonumuz bulunmaktadır. Ayrıca her okul öğrencisi kendi okulunda sınava girecekler sınav giriş belgeleri okul yönetimi tarafından öğrencilere dağıtıldı.” dedi.

VELİLERE LGS UYARISI

Bu sınavın herşeyin sonu olmadığını kaydeden Acay, “Tabii bu LGS maratonu bir yıllık bir eğitim öğretim yılı faaliyetimiz sonucunda olan bir sınavdır. Biliyorsunuz 6 Şubat Kahramanmaraşlı merkezli depremden dolayı sayın Bakanımızın talimatlarıyla LGS'deki ikinci dönem konuları çıkartıldı. Sadece birinci dönem konulardan öğreneceğimiz sorumlu. Öğrencilerimiz yaklaşık 3 aydır buna göre hazırlık yaptılar. Okullarımızda sık sık deneme sınavları yapıldı, öğrencilerimiz gayet güzel bir hazırlık yaptılar. Kendim de okulları dolaşıyorum, geziyorum ben şimdiden bütün öğrencilerimize başarılar diliyorum. Tabii bu sınav her şeyin sonu değil. Daha önlerinde dört yıllık bir lise eğitimi var, velilerden şunu istiyoruz özellikle; öğrencilerimizin yani çocukların, evlatlarımızın tüm geleceğinin bu sınavdaymış gibi bir algıyla çocuklara bir psikolojik baskı yapmalarını biz istemiyoruz. Hatta bu sınav zorunlu bile değil yani bazı öğrencilerimizin özel yetenekleri varsa resimde, müzikte, sanatta, sporda, el sanatlarında yetenekleri varsa biz bu öğrencilerimizi güzel sanatlar, meslek ve spor liselerine de yönlendirmek de istiyoruz. Zaten okuldaki zümre ve şube öğretmenleri bu işi takip ediyorlar. Dolayısıyla bu sınav her şeyin sonu değil. Ancak analitik düşünme becerisi yüksek olan öğrencilerimiz için de yine o becerilerini geliştirebilmeleri için nitelikli okullar dediğimiz Fen ve Anadolu liselerinde eğitim görmelerini de biz önemsiyoruz. Çünkü ondan sonra çocuklar o yeteneklerini daha da geliştirerek iyi üniversitelere gitmek istiyorlar. Yani bu da onlar için bu liseler bir ön basamak gibi bir şeydir. Ancak dediğim gibi her şeyin sonu değil. Velilerimizin isteğiniz kesinlikle öğrenciler üzerine bir baskı yapmasınlar zaten ders çalışan çocuklar için ben bugünden itibaren ders çalışmalarını çok önermiyorum. Çünkü son güne kadar ders çalışan öğrencilerde zihinsel bir yorgunluk, o zihinsel yorgunluk sınavdaki çocuğun performansını da düşürebiliyor. Belki çocuğun rahat bir şekilde çözebileceği soruyu o yorgunlukla çözemeye de biliyor o yüzden son günlerde ders çalışmayı bıraksınlar sadece varsa hobileri, kitap okumak, spor yapmak gibi onlara yönelsinler. Dinlensinler, düzenli beslensinler.” diye konuştu.

ÖĞRENCİLERİN SINAV GÜNÜ DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Velilerin okul bahçesine alınmayacağını ve öğrencilerin yanlarında sadece giriş belgesi ve kimlik kartlarıyla gelmelerini konusunda öneride bulunan Acay, “Öğrencilerden bizim isteğimiz sadece sınav giriş belgeleri ve geçerli bir nüfus kimlik kartlarıyla okula gelmeleri yeterlidir. Zaten özel durumu olan öğrencilerimiz yanlarında doktor rapor varsa ilaçlarını geçirebiliyorlar ancak herhangi bir yiyecek içecek getirmeleri önerilmiyor. Yine nüfus müdürlükleri o gün açık olacak. Her ihtimale karşı nüfus kimlik kartını unutan, evi uzak olan öğrencilerimiz varsa onlar o gün nüfus müdürlüklerini kullanabilirler, nüfus müdürlüklerimiz açık kalacak. Yanlarında bandajı dökülmüş pet şişede su geçirebilirler. zaten öğrencilerimizin okuldaki sınavın sessiz ortamda geçmesi için biz sınav anında velilerimizin okul bahçesinde kalmalarını istemiyoruz. Bize gelen yazıları da o şekilde ancak 45 dakikalık arada veliler okul bahçesinde öğrencilerle bir araya gelebilir fakat sınav esnasında kesinlikle okul bahçelerinde kalmalarını biz istemiyoruz. İster istemez konuşuyorlar, sesleri içeri girebiliyor, havalar sıcak, camlar açık kalabilir O yüzden veliler sınav anında mümkün olduğunca okuldan uzak kalmalarını öneriyoruz.” şeklinde konuştu.

KARS HALKININ DA SINAV GÜNÜ DUYARLI OLMASI GEREKİYOR

Sınav esnasında Kars halkının da öğrencilere saygı duyarak okul çevrelerinde gürültü yapmamaları konusunda duyarlı olmaya davet eden Acay, “Sayın Valimiz Türker Öksüz bu konuda çok hassas, sınav günü okullara yakın olan inşaatlara yönelik uyarılar belediye tarafından yapılıyor. Yine aynı saat 09.30 ile 15:50 arasında düğün konvoyu gibi seslerin çıkartılmamasının emniyet ve jandarma kolluk kuvvetleri de bilgilendirildi. Tabii bizim dış güvenliğimiz tamamen emniyet ve jandarma üzerine yapılıyor. Ben bu hususta özellikle geçmiş yıllardaki sınav tecrübemize de dayanaraktan emniyete ve jandarmadaki arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Hakikaten sınav öncesi ve sınav sonrası uyulması ve alınması gereken tüm tedbirleri yeterince alıyorlar. Şu anda bile merkezdeki bütün okullarınıza emniyet, köylerde ise jandarma kolluk kuvvetlerimiz görevlendirilmiş.” ifadesini kullandı.