Mobil KETEM aracı halk sağlığı hizmeti vermeğe devam ediyor

Mobil KETEM aracı halk sağlığı hizmeti vermeğe devam ediyor

Kars İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren mobil KETEM aracının 2024 yılı Temmuz ayı programı belli oldu.

Adnan KARAHAN

Kars il genelinde uzman sağlık görevlileri marifetiyle ücretsiz kanser taramaları yapan mobil kanser tarama aracı, Temmuz ayı çalışmalarına bugün (1Temmuz 2024) başlandı.

Yusufpaşa Sağlıklı Hayat Merkezi koordinasyonunda gerçekleştirilen kanser taramaları, 1 Temmuz - 5 Temmuz tarihleri arasında Merkez Toplum Sağlığı Merkezinde gerçekleştirilecek. 8- 12 Temmuz arasında Susuz ilçesinde gerçekleştirilecek olan kanser taramaları 16 -19 Temmuz tarihleri arasında Sarıkamış’ta, 22 – 26 Temmuz tarihleri arasında Kağızman’da ve 29 – 30 Temmuz tarihleri arasında Selim ilçesinde halk sağlığı hizmeti verecek.

Öte yandan Kars’ta kanser taramaları ücretsiz olarak Yusufpaşa Sağlıklı Hayat Merkezi binasında Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezinde (KETEM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) yapılarak kanserde erken teşhisin hayat kurtardığına dikkat çekiliyor.

Öte yandan bilindiği gibi kanserin dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler arasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan önemli bir halk sağlığı sorunu olduğu biliniyor. Kanserin beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanı sıra, maddi ve manevi yönden de uzun süreli mücadele gerektiren bir hastalık olduğu yönünde mücadeleler veriliyor.

Ülke genelinde olduğu gibi Kars’ta da Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM), Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ve Mobil Kanser Tarama araçlarında yapılıyor. Bu araçlarda 40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir meme kanseri taraması, 30-65 yaş arası kadınlara 5 yılda bir rahim ağzı kanseri taraması ve 50-70 yaş arası kadın ve erkeklere 2 yılda bir kalınbağırsak kanseri taramaları ücretsiz olarak yapılıyor. Tarama sonrası sonucu pozitif ya da şüpheli çıkan kişiler, teşhis merkezlerimize yönlendirilerek, ileri tetkikleri yapılıyor. Teşhis ve tedavi hizmetleri ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşları tarafından yürütülüyor.