Kurbanlılar görücüye çıkıyor

Kurbanlılar görücüye çıkıyor

Kars köylüsü bayrama 15 gün kala kurbanlıklarını görücüye çıkarmaya devam ediyor.

Son bir yıldır yaşanan aşırı enflasyonun etkisiyle, kurbanlık alanın az satanın çok olduğu Kars’ta, yetiştirici ve köylü umudunu korumaya çalışıyor. Sattıkları ve satacakları kurbanlıkları besiye koyan hayvan sahipleri Kurban Bayramına 15 gün kala yem fiyatlarının çok yüksek olduğundan dert yanıyor.

Kars’ın Çalgavur Köyünde ikamet eden Erol Savaş, 20 yıldır İstanbul’a kurbanlık büyük ve küçükbaş hayvan götürdüğünü fakat bu yıl ekonomik belirsizlik nedeniyle son verdiğini söyledi.

Yıl boyu bakımını yaptığı hayvanları için yaptığı masrafları İstanbul’a gitmesi durumunda çıkaramayacağını da söyleyen Erol Savaş, “20 yıldır Kars’tan İstanbul’a kurbanlık götürüyorum. Bayrama 15 gün kalmasında rağmen kurban hareketliliği alıcı için de satıcı için de önceki seneler gibi umutlu değil. Kars’tan İstanbul’a nakliyat fiyatları çok fazla. Mazot fiyatları malum çok yüksek. Satamazsak ve geri getirirsek büyük zarar ederiz. Ben de düşük te olsa bazı küçükbaş kurbanlık hayvanlarımın bir kısmını sattım. Bir kısmı ise duruyor. Tabi yıllardır kurbanlıklarını benden alan dostlarım var. Onlar da kurbanlıklarını son gün götürüyorlar. Şu anda bir düve veya boğanın haftalık maliyetti 5 bin lirayı buluyor. Kurbanlık fiyatları Kars’ta küçükbaşlarda 10 bin, büyükbaşlarda 80 binden başlıyor. Bu yıl vatandaşımız geçim derdine düştüğü için çok pazarlık ediyor ve büyükbaşlarda daha fazla ortakla birlikte kurban kesmeyi düşünüyor. Bizlerin de umudu yıl boyu özenle ve büyük emek ederek yetiştirdiğimiz hayvanları beklediğimiz fiyatlardan satmaktır. Şehirde olduğu gibi köyde yaşayanlar da aynı ekonomik sıkıntıları yaşıyor.” Dedi.