Kıbrıs’ta bir Karslı akademisyen ve siyasetçi: Erhan Arıklı

Kıbrıs’ta bir Karslı akademisyen ve siyasetçi: Erhan Arıklı

1962 yılında o dönem Kars’ın ilçesi olan Ardahan ilimizde doğan hemşerimiz Erhan Arıklı, Kıbrıs’ta elde ettiği başarıları ile adından söz ettiriyor.

Adnan KARAHAN / KARS

Hali hazırda Kıbrıs’ta Yeniden Doğuş Partisi’nin (YDP) genel başkanlığı ve aynı zamanda Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı görevini de yürüten Erhan Arıklı, 28 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilecek olan 8 bin üyesi olan patisinin 4’üncü Olağan Genel Kurulu’na hazırlanıyor.

Hemşerimiz Genel Başkan Erhan Arıklı, kurultayda başkanlık için YDP Genel Sekreteri ve aynı zamanda milletvekili Talip Atalay ile yarışacak. Erhan Arıklı’nın 50 kişilik PM üyeliğine 179 kişinin başvurduğu kurultayın ardından, 20 Nisan’da Yakın Doğu Üniversitesinde tüzük kurultayına da giderek Kıbrıs halkına demokrasi şöleni yaşatacağına inanılıyor.

ERHAN ARIKLI KİMDİR?

1962 yılında o dönem Serhat şehir Kars’ın Ardahan ilçesinde doğan akademisyen ve siyasetçi Erhan Arıklı, Yavru Vatan Kıbrıs’ta Yeniden Doğuş Partisi genel başkanı seçildi. 2020 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı seçimine Yeniden Doğuş Partisinin adayı olarak katıldı. 23 Ocak 2022 seçimlerinden sonra kurulan UBP+DP+YDP Koalisyon Hükûmetinde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olarak göreve başladı.

Kars’tan Kıbrıs’a uzanan kariyer öyküsü oldukça zengin olan Erhan Arıklı, ilköğrenimini Kars'ta tamamladıktan sonra 1975 yılında Kıbrıs'a yerleşerek ortaöğrenimini orada tamamladı. 1985 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdikten sonra yüksek lisansını aynı bölümde yaptı. 1997 yılında Uluslararası Girne Amerikan Üniversitesi İşletme Bölümünde ikinci yüksek lisansını, 1999 yılında ise Azerbaycan Beynelhalk Üniversitesinde üçüncü yüksek lisans çalışmasını yaptı. Çeçenistan Cumhurbaşkanı Cevher Dudayev tarafından Türk Tarihi ve Türk Kültürü alanındaki çalışmaları sebebiyle ‘Üstün Hizmet Madalyası’ ile ödüllendirildi. 2005 yılında Azerbaycan İlimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsünde doktorasını yaptı.

Arıklı 2005 yılında KKTC Dışişleri Bakanı özel temsilcisi olarak atandı. Bu görevi sırasında Azerbaycan'a giderek KKTC'den Azerbaycan'a doğrudan uçuşların gerçekleşmesini sağladı. Daha sonrasında da KKTC'nin Orta Asya Temsilciliği görevine atandı. Kırgızistan ile ilgili resmi görevinin bitişinden sonra Kırgızistan Devlet Arabayev Üniversitesi'nde profesör kadrosunda görev almıştır. Profesörlük döneminde okulda Türkoloji Bölümü'nü kurdu ve Teoloji Fakültesi'nde dersler verdi. Ardından Kıbrıs'a gelerek Kıbrıs'ta kurulan Yeniden Doğuş Partisi'nin genel başkanı oldu. 9 Aralık 2020 tarihinde kurulan UBP-DP-YDP koalisyon hükûmetinde Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı oldu. 21 Şubat 2022 tarihinde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olarak atanan Erhan Arıklı hali hazırda 28 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilecek olan 8 bin üyesi olan patisi Yeniden Doğuş’un 4’üncü Olağan Genel Kurulu’na hazırlanıyor. Biz Karslılara da Erhan Arıklı’yı daha yakından tanımak ve sahiplenmek düşüyor..!kibrista-bir-karsli-akademisyen-ve-siyasetci-erhan-arikli.jpgkibrista-bir-karsli-akademisyen-ve-siyasetci-erhan-arikli-001.jpgkibrista-bir-karsli-akademisyen-ve-siyasetci-erhan-arikli-002.jpgkibrista-bir-karsli-akademisyen-ve-siyasetci-erhan-arikli-003.jpg