Kars’ta yöre halkının gastronomi turizmine katkısı belirlenecek

Kars’ta yöre halkının gastronomi turizmine katkısı belirlenecek

Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Arzu Durukan tarafından yürütülen Kars’ta yöre halkının gastronomi turizmine katkısı konulu projenin lansman toplantısı gerçekleştirilecek.

Yarın (21.05.2024) saat 11:00 da Cheltıkov Hotel’de düzenlenecek olan tanıtım toplantısında Kars’ta yöre halkının gastronomi turizmine katkısı belirlenenimsin startı verilecek.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından 122G024 Numaralı proje ile desteklenen proje ile ilgili olarak Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Arzu Durukan açıklamada bulundu.

Arzu Durukan yaptığı açıklamada; “Proje, 1 Temmuz 2022-30 Haziran 2024 tarihleri arasında, Kars Yusufpaşa Mahallesinde, Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Arzu Durukan tarafından yürütülmüştür. Projede Rotinda Çağdaş doktora öğrencisi-bursiyer olarak çalışmıştır.

Dünya ekonomisi ve turizmi için çok önemli unsurlardan birisi olan gastronomi turizmine Kars’ta yöre halkının katkısını anlamak için gerçekleştirilen proje, şehir merkezinde turistlerin en çok vakit geçirdiği bölge olan Yusufpaşa Mahallesi’nde yapılmıştır. Bölgedeki restoran sahipleri, halk ve çalışmalar sırasında bölgede karşılaşılan yerli turistlerle görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

Yemek başkalarıyla ve başka kültürlerle iletişim kurmanın ve onları anlamanın en etkili yollarından biridir, farklı etnik kökenler ve coğrafyalar arasında var olan engelleri ortadan kaldırır. O nedenle Kars’ta bulunan yemek kültürü, şehri tanıtmak, ekonomisini canlandırmak ve var olan kültürü koruyarak gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak için bir araç olabilir.

Yapılan görüşmeler sonunda, restoran sahiplerinin yerel yemek sunma konusunda önemli bir çaba harcadıkları ancak iyi yetişmiş eleman bulma konusunda sıkıntı yaşadıkları ve halkın gastronomi turizmine sıcak baktığı anlaşılmıştır. Turistlerin ise beklediklerinden daha güzel bir şehirle karşılaştıkları, restoranlarda yedikleri yemekleri farklı ve damak tatlarına yabancı ama lezzetli buldukları ama her restoranda aynı yemeklerin olduğu görülmüştür.

Turizmin en önemli sorunlarından biri olan ara eleman sıkıntısının giderilmesi, evlerde pişen ve yerel olmayanın hiç tadamadığı yemeklerin restoran menülerine dahil edilmesi Kars’ın gastronomi turizmine katkı sağlayacaktır. Bununla birlikte şehrin temel değerleri olan müzeleri, kalesi, Ani Ören yeri ve Çıldır gölü gibi zenginliklerinin öncelikle yöre halkına tanıtılması, Kars’ta son yıllarda gelişmekte olan gastronomi turizmini kültürel zenginlikleriyle birlikte geliştirecektir.“