Kars’ta tarımsal üretim planlama toplantısı gerçekleştirildi

Kars’ta tarımsal üretim planlama toplantısı gerçekleştirildi

Kars’ta Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarımsal üretim planlama toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Kars’ta tarımsal üretim planlamasına ilişkin tüm dinamikler ortak akılla istişare edildi.

Tacettin DURMUŞ

Toplantıda, üretim planlaması çerçevesinde Kars’ta yapılan çalışmalar gözden geçirilerek Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerince planlama süreci detaylı olarak anlatıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan tarımsal üretim planlaması kapsamında Kars ve Ardahan illeri tarımsal üretim planlama toplantısı, Kars İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Emre Gürçay ve Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yrd. Mehmet Nuri Yılmaz yaptıkları açıklamalarda, “Tarımsal üretimin planlanması, gıda güvenliğinin sağlanması, verimliliğin artırılması, çevrenin korunması ve sürdürülebilirliğin sağlanması ülke genelinde tüm paydaşlarımızla istişare içinde üretim odaklı devam edeceğiz. Bu çerçevede Bakanlık politikalarımıza bağlı olarak bitkisel, hayvansal ve su ürünleri üretiminde kayıtlılık, kalite, verimlilik, sektöre yatırım ve sürdürülebilirlik olmak üzere beş eksen üzerinde şekillendirilmektedir. Bu amaçla, 5488 ve 5403 sayılı kanunlarda değişiklik yaparak üretim planlaması, sözleşmeli üretim, kayıtlılık ve sürdürülebilirlikle yeni politikalar oluşturulmaktadır. Bölgesel istikrarlı bir büyüme ile TC. Kars Valiliği İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü tarımsal üretim planlama modeli uygulanarak stratejik ürünlerin en uygun yerde üretilmesi planlanmaktadır.

Kars İl Tarım ve Orman Müdürü Enver Aydın da yaptığı açıklamada Kars’ın genel durumu, tarımsal potansiyeli ve planlamaya alınacak projelere ilişkin konuşmalarının ardından ilgili konularda sunum gerçekleştirdi.

Enver Aydın yaptığı konuşmada, “Kars’ta ağırlıklı olarak mera hayvancılığı yapıldığı düşünüldüğünde, hayvan içme sulukları mera ve yayla yollarının yapılması, yaylada yaşayan göçerlerin altyapı eksikliklerini giderilmesi gerekliliği var. Birim hayvandan ve birim alandan verim artışı hedefinde, suni tohumlama ile hayvan ırkında gelişim sağlanması, meraların ıslahı ile birim mera alanından ot veriminin arttırılması gerekiyor. Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığı geliştirme programları, sulanan alanlarda modern sulama sistemleri ile birim alandaki verimliliğin ve kaba yem üretiminin arttırılması hayvan refahının artırılması, verimliliğin yükseltilmesi ve çeşitli hayvan hastalıklarının önüne geçilmesi amacıyla modern barınakların inşa edilmesi gerekiyor” dedi.

Toplantıya, Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Emre GÜRÇAY, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yrd. Mehmet Nuri YILMAZ, Strateji Geliştirme Başkanlığı İdari işler ve Koordinasyon Daire Başkanı Barış ORHAN, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Entegre İdare Kontrol Daire Başkanı Ahmet Turan GÜRKAN, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tarım Havzaları Daire Başkanı Ergin TOPRAK, Kars İl Müdürü Enver AYDIN, Ardahan İl Müdürü Muhammet Fatih CİNEVİZ, DSİ 24. Bölge Müdürü Serdar KOTAN, Strateji Geliştirme Başkanlığı Ziraat Mühendisi Erkan ATİLLA, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Resul GÖK, Şeker Fabrikası Müdürü Hasan ERGÜN, Kars Orman İşletme Müdürü Yüksel SARAÇ, Sarıkamış Orman İşletme Şefi Mustafa Alptekin GELEGEN, Toprak Mahsulleri Ofis Müdürü Ömer APAK Kars İl Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürü Erdoğan DOĞAN, Kars ve Ardahan İl Müdür Yardımcıları ile İlçe ve Şube Müdürleri katıldı.

karsta-tarimsal-uretim-planlama-toplantisi-gerceklestirildi.jpgkarsta-tarimsal-uretim-planlama-toplantisi-gerceklestirildi-001.jpgkarsta-tarimsal-uretim-planlama-toplantisi-gerceklestirildi-002.jpgkarsta-tarimsal-uretim-planlama-toplantisi-gerceklestirildi-003.jpg