Kars’ta Tarihi Eser Operasyonu

Kars’ta Tarihi Eser Operasyonu

Kars İl Jandarma Komutanlığınca 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa Muhalefet suçundan bir kişi gözaltına alındı.

Tacettin DURMUŞ

Kars İl Jandarma Komutanlığınca yapılan açıklamada; “İstihbarı çalışmalar neticesinde, B.A. (E-51) isimli şahsın elinde tarihi eser olduğu değerlendirilen objeler bulunduğu, söz konusu objeleri satabilmek amacıyla Kars ilinden Ankara iline otobüs ile götüreceği yönünde duyum alınmıştır. Konu ile ilgili olarak adli makamlara bilgi verilerek 29 Şubat 2024 günü saat 17.00 sıralarında, şahsın Ankara iline gitmek amacıyla binmiş olduğu otobüs tespit edilmiş, şüphelinin eşyalarında yapılan arama neticesinde, peynir paketleri arasında gizlenmiş olarak Roma ve Ortaçağ dönemine ait olduğu değerlendirilen;

(46) Adet Bronz Sikke

(38) Adet Aplik ve Tarihi Obje

(6) Adet Bronz Haç

(2) Adet Altın Haç

(1) Adet Altın Kolye Ucu

(5) Adet Ok Ucu

(2) Adet Bronz Yüzük

(1) Adet Bronz Çan

Ele geçirilmiş olup, ele geçirilen malzemeler Kars Müze Müdürlüğüne teslim edilerek adli tahkikata başlanmıştır. Halkımızın huzur ve güvenliğini, emniyet ve asayişi sağlamak, tarihi değerlerimizi korumak maksadıyla mesai mefhumu gözetmeksizin çalışarak vatandaşlarımıza hizmet etmeye devam edeceğiz.” Denildi.