Kars’ta Ramazan Bayramında müzeler açık mı?

Kars’ta Ramazan Bayramında müzeler açık mı?

Ramazan Bayramını Kars’ta geçirmek isteyen vatandaşlar ören yeri ve müzelerin bayram tatili boyunca açık olup olmadığını merak ediyor. Peki, Bayramda müzeler açık mı? İşte Kars’ta açık olan müzeler...

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan "Dünya Kenti", "Medeniyetler Beşiği", "Binbir Kilise" ve "40 Kapılı Şehir" olarak da adlandırılan Ani Ören Yeri, Kars Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi ve Kars Peynir Müzesi Ramazan Bayramı tatilinde Doğu Ekspresi başta olmak üzere hava ve kara yoluyla Kars’a gelecek olan yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri haline gelecek.

Kurulduğu günden bu yana 23 medeniyete ev sahipliği yapan, aralarında her biri farklı bir güzellik ve tarihi değerdeki cami, kilise, katedral gibi dini yapıların yanı sıra paha biçilmez diğer tarihi yapıları ve kültürel hazineleri bünyesinde barındıran Ani Ören Yeri, bayramın birinci günü saat 13.00-19.00, ikinci ve üçüncü gününde ise 08.00-19.00 saatleri arasında açık olacak.

Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı’da bulunan başta Urartu, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği Kars Arkeoloji ve Etnografya Müzesi bayramın birinci günü saat 13.00-17.00, ikinci ve üçüncü gününde ise 08.00-17.00 saatleri arasında açık olacak.

Türkiye'deki üç interaktif müze arasında yer alan Osmanlı Devleti tarafından doğu sınırlarının korunması için yapılan ve Osmanlı-Rus Savaşı'nda bir tabur askerin şehit olması nedeniyle literatüre "Kanlı Tabya" olarak geçen Kafkas Cephesi'nden adını alan Harp Tarihi Müzesi, bayramın birinci günü saat 13.00-17.00, ikinci ve üçüncü gününde ise 08.00-17.00 saatleri arasında açık olurken, gişeler saat 16.30’da kapanacak.

Kars turizmine kazandırılan Dünya’nın 18’inci ve Türkiye’nin ilk ve tek müzesi olan Peynir Müzesi ise, bayramın birinci günü saat 12.00-18.00, ikinci ve üçüncü gününde ise 09.00-18.00 saatleri arasında açık olacak.