Kars’ta İlk Kez Hak Oyunları Şenliği Düzenlendi

Kars’ta İlk Kez Hak Oyunları Şenliği Düzenlendi

Kars Valiliği öncülüğünde KAFKAS projesinin alt projelerinden olan Anadolu’nun Ritmi projesi kapsamında gerçekleştirilen halk oyunları şenliğinde il merkezi ve ilçelerde bulunan toplam 24 okuldan 400 öğrenci hünerlerini sergiledi.

30 usta eğitici nezaretinde gerçekleştirilen şenlik, Kars’ın çok kültürlü halk oyunları yöresel müzik eşliğinde sahnelendi. Kars Atletizm pistinde yapılan şenlik öğrenciler de oyunlarını kusursuz oynamak için birbirleriyle yarıştı.

Şenlikte açılış konuşması yapan Kars Valisi Ziya Polat, Serhat Kars,ve Gazi Kars,Kars’ın ilklerin şehri, medeniyet beşiği. olduğunu söyledi. Vali Polat konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Bu şehrin kültürünü, tarihini anlatmak, gelen insanımızı en iyi şekilde ağırlamak, Kafkas oyunlarımızla, yerel oyunlarımızla insanımıza güzel vakitler geçirdiğimizi hep biliyoruz. Özellikle kış ayında sokaklarında, caddelerinde tarih kokan, kültürümüzü yansıttığımız, insanlarımızın gönlüne girdiğimizi, buradan da ayrılırken hepsinin gözlerinde o mutluluğu görüyoruz. Tabii bu çocuklarımızın hem Kafkas oyunları hem yerel oyunlarının yanında bu sene KAFKAS projesi kapsamında okullarımızda halk yönetimlerimizin sayısının artması, çocuklarımızın kültürel faaliyetlerde bulunması amacıyla Anadolu'nun Ritmi projelerimizi hayata geçirmiştik. Evet, bu sene yıl sonu şenliğini yapıyoruz. Ama inşallah seneye bu stadyum dolacak. Tüm sahanın etrafında okullarımızın sayısı minimum üst katına çıkacak diye hedefliyoruz. Şu an 24 okulumuzun burada gösterisi olacak ama inşallah seneye minimum 100 okul istiyoruz, 100 okulumuzda halk oyunu ekibimizin hazırlanması, ilçelerde öncelikle halk oyunları şenliği sonra da Gazi Karsımızda halk oyunları şenliği yapmayı düşünüyoruz. Şenliğimiz hayırlı, uğurlu olsun.” dedi.