Kars’ta Araç Tanıma Sistemi Karekod Uygulaması Hayata Geçirildi

Kars’ta Araç Tanıma Sistemi Karekod Uygulaması Hayata Geçirildi

Kars Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Okay Ulakçı, Kars’ta Modern Araç Yönetim Sistemi olarak isimlendirilen, ‘Araç Tanıma Sistemi Karekod uygulamasının hayata geçirildiğini açıkladı.

Adnan KARAHAN

Motorlu taşıt satışı, devir ve tescilinden sonra yeni bastırılacak plakalarda ‘karekod’ uygulaması 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle yürürlüğe girdiğini belirten Başkan Ulakçı, bu uygulama ile sahte plakanın önüne geçilecek, plakanın hangi seri numarası ile ne zaman ve nerede üretildiği gibi bilgiler elektronik ortamda kayıt altına alınarak otomatik olarak ilgililerin kullanımına sunulacağını bildirdi.

Başkan Ulakcı, plakaların karekod seri numarasına sahip şekilde işlem göreceğini ve basım belgesi kimlik kartı olmadan işlem yapılmayacağını belirten Okay Ulakçı, “Araçların satışı, devir ve tescil hizmetlerinin yürütülmesi hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmıştır. 01 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe giren karekod uygulaması ile sahte plakanın önüne geçilecektir. Kars Şoförler ve Otomobilciler Odası olarak sistemimizi kurarak yeni yılın ilk gününden itibaren hizmet vermeye başladık. Plakanın hangi seri numarası ile ne zaman ve nerede üretildiği gibi bilgiler elektronik ortamda kayıt altına alınarak otomatik olarak ilgililerin kullanımına sunulacak. Karekod uygulaması ilk olarak yeni satış ve devir işlemlerinde uygulanacak, karekod il plaka kodu ile harf grubunun arasında yer alacak. TÜV istasyonlarında ağır kusurlu olarak tespit edilen plakalara, emniyet müdürlüğünden alınan plaka basım talep belgelerine ve noterden alınan plaka basım belgeleri ile basım yapılacaktır. Ayrıca plakası hasarlı olan ya da karekodlu plaka almak isteyen vatandaşlarda eski plakalarını notere teslim ederek yeni karekodlu plaka basım belgesini noterler tarafından alabilecek şoförler odaları basımını gerçekleştirecektir” dedi.