Kars’ımızda Mera Islah Çalışmaları Devam Ediyor

Kars’ımızda Mera Islah Çalışmaları Devam Ediyor

AK Parti Kars Milletvekili Adem Çalkın, Kars’ta hayvancılıkta et ve süt verimini artırmak için mera ıslah çalışmalarının aralıksız sürdüğünü ve gereken projelerin büyük bir planlama ile yürütüldüğünü açıkladı.

Tacettin DURMUŞ

Milletvekili Çalkın yaptığı açıklamada AK Parti hükümetlerinin, hayata geçirdiği projelerle, Kars’ta meraları daha verimli hale getirmek, üreticilerin daha çok kazanması için çalışmaların büyük bir kararlılıkla sürdürüldüğünü söyledi.

Hayvancılıkta et ve süt verimini artırmayı hedefledikleri projenin bütçesinin 4.7 milyon lira olduğuna dikkat çeken AK Parti Kars Milletvekili Adem Çalkın şunları söyledi:

“Mera Islah ve Amenajman Projeleri kapsamında, Kars Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz tarafından, Merkez Ani ve Çağlayan Köyleri ile Arpaçay Kuyucuk ve Sarıkamış Sırbasan Köylerinde Mera Islah Projeleri yürütülecektir. Bu proje ile Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından Kars’ımızda 100 tonluk korunga tohumu dağıtımı yapılacaktır.

%100 hibe olan korunga tohumu 3 yıl boyunca dağıtımı sürdürülecek olan ve ekimi yapılacak yem bitkimiz sayesinde köy meralarımız ıslah edilmiş olunacaktır.

Böylece, köy meralarında bulunan zararlı bitkiler yok edilerek hayvanlara yarayışlı bitkilerin çoğalması için mera florasında iyileştirmeler gerçekleşecek ayrıca hayvan içme sıvatları başta olmak üzere mera yapıları yerleştirilecektir.

Hayvancılıkta et ve süt verimini artırmayı hedeflediğimiz projenin bütçesi 4.7 milyon liradır.

Projenin hayata geçmesini sağlayan başta Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı’ya, Kars Valiliğimize, Kars Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüze ve personelimize hemşehrilerim adına şükranlarımı sunuyorum.”