Kars Kan Bağış Merkezi yeni yerinde can verecek!

Kars Kan Bağış Merkezi yeni yerinde can verecek!

Kars Kan Bağış Merkezi’nin Sultan Alpaslan Cami Külliyesi yerleşkesinde bulunan yeni hizmet binasının açılışı düzenlenen törele gerçekleştirildi.

Tacettin DURMUŞ

Açılış törenine katılan Kızılay Kan Hizmetleri Genel Müdürü Sayim Kerman yaptığı konuşmada Kars Kan Bağış Merkezinin 2024 yılı kan bağış hedeflerinin 13 bin ünite olduğunu söyledi.

2023 yılında Kars’ta 13 bin ünite kan bağışı aldıklarını belirten Sayim Kerman, bu yılın ilk 4 ayda alınan 3 bin 976 ünite kan bağışı aldıklarını belirttiği konuşmasında, “Kars Kan Bağış Merkezi olarak merkez ve ilçeleri ile birlikte Ardahan’da 2023 yılında 203 ekip, ilk 4 ayda ise 61 ekip planlaması yapılmıştır. Ekip verimliliği ramazan ayına rağmen 43, kan alma biriminin ortalaması ise 17 ünitedir. 2023 yılında Kars’taki hastanelerimize toplam 7 bin 92 ünite, 2024 yılı ilk 4 ayında ise 2 bin 553 ünite kan ve ürünleri hizmeti sunulmuştur. Yeni kan bağış merkezimiz bodrum kat ile birlikte 3 kat, toplam 410 metrekaredir. Bodrum kat depolar, giriş kat donasyon alanı, 2. kat ise idari ofislerden oluşmaktadır. Kars Kan Bağış Merkezimizde 12 flebotomist, 2 ekip doktoru, 1 donör kazanım uzmanı, 1 mali destek uzmanı, 3 destek personeli olmak üzere toplam 20 çalışanımız mevcut.” dedi.

Kars Kan Bağış Merkezi Flebotomistlerinden Burcu Çiftçi ise, “Hepiniz Türk Kızılay Kars Kan Bağış Merkezinin açılışına hoş geldiniz. Bu zamana kadar yapmış olduğunuz kan bağışlarıyla kurtarmış olduğunuz hayatlar adına hepinize yürekten teşekkür ediyorum.” Dedi.

Kan bağışının önemine değinen Kars Valisi Ziya Polat yaptığı konuşmada “Türk Kızılay’ı en son 11 ilimizi etkileyen depremde can siper hane görev yaptığına yerinde şahit olduk. Allah devletimizin tüm kamu kurum ve kuruluşlarından, milletimizden razı olsun. Biz afetlerden önce hazır olmamız gerektiğini biliyoruz, bu uğurda da Kızılay kamu kurumu gibi çalışıyor, çalışmakta zorunda ve bunun altyapısını hazırlamakta hepimizin görevidir. Kars Kan Bağış Merkezimiz hayırlı olsun. Tüm vatandaşlarımızı kan bağışı yapmaya davet ediyorum.” Şeklinde ifadeler kullandı.