Kars halkına sigaranın zararları anlatıldı

Kars halkına sigaranın zararları anlatıldı

Yeşilay Kars Şubesi her yıl olduğu gibi bu yıl da ‘9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü’ nedeniyle sigaranın zararlarını vatandaşlara a

Adnan KARAHAN

Yeşilay Kars Şubesi Başkan Yardımcısı Şenay Tutar, Kadın Kolları Başkanı Gamze İlgar, Yeşilay Gençlik Komisyonundan Yunus Özkan ve diğer günüler tarafından şehrin en kalabalık yerlerinden biri olan Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı yanında stant açılarak sigaranın insan sağlığına yönelik zararları anlatıldı.

Kurulan stantta ‘Şubat Sigarayı Bırakma Günü’nde ülke çapında düzenlenen etkinlik ve iletişim çalışmalarıyla sigara ürünlerinin zararları hakkında bilgilendirme ile birlikte sigarayı bırakma çağrısı yapıldı.

Yeşilay Kars Şubesi Başkan Yardımcısı Şenay Tutar ‘Şubat Sigarayı Bırakma Günü’ nedeniyle yaptığı açıklamada, “Türkiye’de yaygın olarak tütün ürünü kullanıldığını ve ölümlerin yüzde 26,6’sının tütün kullanımına bağlı nedenlerle meydana gelmektedir. Toplumu ve öncelikle gelecek nesilleri sigaranın zararlarından korumak hepimizin görevi, bu mücadeleyi hep birlikte sürdürmeliyiz. Yeşilay olarak bağımlılıklar konusunda dünyaya örnek proje ve faaliyetler yürütüyor, başarılı sonuçlar elde ediyoruz. Tütün bağımlığından kurtulmak isteyenlerin yanında olmaya devam ediyoruz. Dünyadaki pek çok uygulamanın en iyi özelliklerini Yeşilay olarak kendi deneyimimizle birleştirdik. Bırakabilirsin mobil uygulamasının sigarayı bırakmak isteyenlere çok önemli bir destek sağlayacağını düşünüyoruz.” dedi.

Kişilerin bağımlılıklardan kurtulmada desteğe ihtiyaç duyabildiğini söyleyen Yeşilay Kars Şubesi Kadın Kolları Başkanı Gamze İlgar ise, “Dünyadaki pek çok uygulamanın en iyi özelliklerini Yeşilay olarak kendi gücümüzle birleştirdik. Bu anlamda Bırakabilirsin uygulamasının sigarayı bırakmak isteyenlere çok önemli bir destek sağlayacağını düşünüyoruz. Daha fazlasına ihtiyaç duyduklarında da her zamanki gibi onlara bir telefon kadar yakınız.” Dedi.

Öte yandan bağımlılıkların önlenmesi için pek çok çalışma yürüten Yeşilay, tütün bağımlılığından kurtulmak isteyenlere de Bırakabilirsin ile ücretsiz destek veriyor. Dünyadaki benzer uygulamalar incelenerek hazırlanan Bırakabilirsin, sigarayı bırakmak isteyenlere her türlü desteği sağlayacak şekilde tasarlandı. Kullanıcılar sigarayı bırakmadan önce hedef tarih koyarak uygulamayı kullanmaya başlayabiliyor ve uygulama her gün bırakma hazırlıklarıyla ilgili önerilerini paylaşıyor. Sigarayı bırakma anından itibaren ise sigara kullanımını tetikleyici duygular ve içme isteği takip edilerek kullanıcılara grafik olarak sunuluyor. Böylece kişiler en çok hangi durumlarda sigara içme isteği duyuyorsa, o doğrultuda öneriler alabiliyor. Uygulama kapsamında sigarasız geçen gün sayısı ve sigara içmeyerek sağlanan ekonomik tasarruf bilgileri de yer alıyor. Kullanıcılar sigarayı bırakarak kazandıklarını mobil uygulama üzerinden istatiksel olarak takip edip, başarı günlüğü tutarak kat ettikleri aşamaları sosyal medyada paylaşabiliyorlar. Desteğe ihtiyaç duyanlar ise ücretsiz Yeşilay Danışmanlık Merkezi Danışma Hattı 115’e kolay bir şekilde ulaşabiliyorlar.

kars-halkina-sigaranin-zararlari-anlatildi.jpgkars-halkina-sigaranin-zararlari-anlatildi-001.jpgkars-halkina-sigaranin-zararlari-anlatildi-002.jpg