Kars Belediyesi’nden kaçak su uyarısı!

Kars Belediyesi’nden kaçak su uyarısı!

Kars Belediyesi yıllarca şehirde yaşanan önemli sorunlardan biri olan kaçak sorununu gündeme taşıdı.

Kaçak su kullanımının yaygın olduğu belirtilen açıklamada, kaçak su kullananlara 3 yıla kadar hapis cezası verildiği belirtildi.

Kars Belediye Başkanlığından yapılan açıklamada vatandaşlar duyarlı olaya davet edilerek kaçak su kullananların 441 71 13 numaralı alo ihbar hakkına bildirilmesi ve kaçak su kullananlara izin verilmemesi istendi.

İçmesuyunun abone olmadan veya bahçe sulamada kullanılmasının yasal olmadığını belirten Kars Belediyesi İşletme ve İştirakler Müdürlüğü, yoğun bir şekilde alan taraması yaparak su kaçaklarını tespit edip hukuki süreç başlatıyor.

“KAÇAK SU KULLANANLARA 1-3 YILA KADAR HAPİS CEZASI”

Kaçak su kullanımları; abone olmayan vatandaşların İçme suyu hattına ait su borularını kırarak su temin etme, aboneliği olan vatandaşların da sayaçsız veya sayacın okunamayacağı şekilde su temin etmesi gibi dış müdahaleler sonucunda meydana geliyor. Abonelik yaptırmadan bu tarz yollarla su kullanmak suçtur.

TÜRK CEZA KANUNUNUN 5237 SAYILI KANUN 163.MADDESİ GEREĞİNCE; KAÇAK SU KULLANAN KİŞİLER HAKKINDA İDARİ PARA CEZASI, 1 YILDAN 3 YILA KADAR HAPİS CEZASI UYGULANACAĞI BELİRTİLİYOR.

“İçme ve Kullanma Suyunun Amacı Dışında Kullanılması Su Kesintilerine Sebep Oluyor”

Kaçak su kullanımıyla aktif bir şekilde mücadele eden Kars Belediyesi İşletme ve İştirakler Müdürlüğü Kayıp Kaçak ekipleri, sahada düzenli olarak taramalar yapıyor. İçmesuyunun kaçak olarak ve amacı dışına çıkılarak sulamada kullanılması bazı yerleşim yerlerinde su kesintilerine sebep olmaktadır.

İçme ve kullanma suyunun amacı dışında sulamada kullanılması, su sarfiyatını arttırarak suyun yetersiz kalmasına ve vatandaşların mağduriyetine sebep olmaktadır. Özellikle yaz aylarında meydana gelen bu durum karşısında vatandaşların içmesuyu ile sulama yapmamaları herkes için büyük önem arz ediyor. Özellikle kırsal mahallelerimizdeki vatandaşların bahçe sulamasında ve çiftliklerde içmesuyu kullanmama konusunda çok hassas davranmaları gerekmektedir.

“KAÇAK SU KULLANIMINI İHBAR EDEN KİŞİLERİN KİMLİK BİLGİLERİ GİZLİ TUTULACAKTIR”

Kaçak su kullanımı konusunda vatandaşlara da önemli görevler düşmektedir. Kaçak su kullananları tespit eden vatandaşlarımızın, ALO 444 71 13 Çağrı Merkezine Kaçak su ihbarında bulunan vatandaşlarımızın kimlik bilgileri gizli tutulacaktır.

“FATURA ÖDEMELERİNE DİKKAT”

2 faturadan daha fazla su borcu bulunan abonelere hukuki süreç başlatılacağını belirten Kars Belediyesi İşletme ve İştirakler Müdürlüğü, abonelerin borç ile ilgili herhangi bir işlem yapmaması durumunda PTT aracılığı ile tebligat gönderileceğini, bu işlemlere rağmen borcun ödenmemesi sonucunda su kesintisi yaptıklarını belirtti. Borçtan dolayı su kesintisine uğrayan abonelerin kesme ücreti ve susuz bir yaşamdan dolayı mağdur olmamaları için su borçlarını ödeme konusunda hassas davranmaları gerekmektedir.