Kars, Ardahan ve Iğdırlılar İzmir'e uçamıyor!

Kars, Ardahan ve Iğdırlılar İzmir'e uçamıyor!

Kars - İzmir arasında gerçekleştirilen uçak seferlerinin askıya alınması yolcuları mağdur etmeye devam ediyor.

Tacettin DURMUŞ

Türkiye’nin üçüncü büyük kenti İzmir ile Kars arasındaki uçak seferlerinin bir türlü düzene oturmaması, Kars halkını ve Kars’a gidip gelmek zorunda olan vatandaşları perişan ediyor.

Kars'tan İzmir'e yaz mevsiminde direkt uçak seferlerinin olmaması ve Sun Express’in haftada 3 gün düzenlediği Kars-İzmir ve İzmir-Kars seferlerini yaz aylarında iptal etmesi, sadece Kars halkını değil Ardahan ve Iğdırlıları da mağdur ediyor. Yıllardan beridir Kars - İzmir arasında uçak seferlerinin düzenli olmayışı nedeniyle bölge halkı adeta perişan oluyor. Kars, Ardahan ve Iğdırlılar Kars’tan İzmir’e ya da İzmir’den Kars’a uçmak için aktarmalı olarak seyahat edebiliyor. Maddiyat ve zaman kaybı yaşandığı gibi bölgeye gelmek isteyen yerli ve yabancı turistler de aynı sorunu yaşıyor. Sonuçta kaybeden, Kars, Ardahan ve Iğdır oluyor. Aktarma uçaklara binen yolcular Ankara ve İstanbul havalimanlarında büyük zorluklar yaşanıyor. Kars - İzmir arasında haftanın her günü direk uçak seferleri konulmasını talep eden Kars, Ardahan ve Iğdırlılar her 3 ilin başta milletvekilleri olmak üzere tüm yetkililerini göreve davet ediyor. Binlerce öğrenci, kamu görevlisi ile yerli ve yabancı ziyaretçiyi de perişan eden düzenli seferlerin konulmasını talep eden bölge halkı, 24 saatlik otobüs yolculuğunun artık çağın gerisinde kaldığına dikkat çekiyor. Bu arda otobüs seferlerinde de büyük sıkıntılar yaşanıyor. Otobüs bilet fiyatlarının da uçak biletleri ile yarışması vatandaşa büyük kayıplar yaşatıyor.

Öte yandan önceki gün Sunexpress Kars’tan İzmir’e yapılacak olan uçak seferini gerekçe gösterilmeden iptal etti. Bunun üzerine yolcular isyan etti. Kars’tan İzmir’e uçmak isteyen yolcular Sunexpress hava yolu firmasına ait SXS9114 ve SXS9115 İzmir-Kars ve Kars-İzmir seferinin iptal edildiğini duyunca ne yapacaklarını şaşırttı. Yolcular seferin iptal edildiği bilgisinin bile kendilerine verilmediğini ileri sürerek Sunexpress’i protesto etti.