Gün Eriştesi Gün Yüzüne Çıktı!

Gün Eriştesi Gün Yüzüne Çıktı!

Kars'ın kış makarnası olarak bilinen 'Gün Eriştesi' kurutulmak için güneşin karşısında sergilenmeye başlandı.

Gün Eriştesi Gün Yüzüne Çıktı!

Kars'ın kış makarnası olarak bilinen 'Gün Eriştesi' kurutulmak için güneşin karşısında sergilenmeye başlandı.

Kış mevsimi öncesinde ilçe merkez ve köylerde yaşayan ev hanımları bir araya gelerek kışlık eriştelerini kesiyorlar. Un, süt ve yumurta karışımı ile açılan hamurlar bir makina yardımı ile kesiliyor. Rulo haline gelen erişteler ise adeta çamaşır gibi iplere seriliyor. Kısa bir süre ipte kalan erişteler kuruduktan sonra alınarak saklama kaplarına konuyor.

Erişte yapan kadınlar her yıl aynı şekilde kışlık yaptıklarını belirterek "Bir araya gelip imece usulü çalışıp kışlığımızı yapıyoruz. Hem aile bütçemize katkıda bulunuyoruz. Hem de sağlıklı besleniyoruz. Erişte süt, yumurta ve un karışımından yapılıyor. Hava güneşli olursa, kurutma işlemi ise, bir günde oluyor. Biz kendi bildiğimiz yemekleri genellikle yapıyoruz. Erişte yapımını büyüklerimizden gördük, bizde çocuklarımıza öğretiyoruz. Besleyici bir özelliği var. Biz kışın hep erişte yiyoruz. Gelen misafirlerimize ikram ediyoruz. Özelikle yöremizin en önemli kışlık yiyeceği olan kazla birlikte de daha güzel oluyor " dediler.

GÜN ERİŞTESİ

Eskiden köylerin makarna yerine tükettikleri sağlıklı bir ürün olan erişte günümüzde fabrikalarda da yapılmaktadır. Ancak köy buğdayının öğütülmesiyle elde edilen undan yapılan erişteler daha lezzetli ve daha çok sevilmektedir. Köy koşullarında yapılan eriştenin tadı bir başkadır. Köylerde sonbaharda hasat sonu başlayan kadınların bir festivale dönüştürdükleri erişte kesimi görülmeğe değerdir. Geleneksel imece uygulamasının en bariz şekilde gerçekleştirildiği erişte kesiminde herkes bir iş tutar.

Kesilen eriştelerin güneşte sicimlerin üzerinde kurutulmasından sonra ayrı bir telaş daha başlamakta, hep birlikte köy fırınlarının veya tandırlarının olduğu yere gidilerek erişteler kavrulmaktadır. Kavurma işleminin ardından erişteler uzun demetler halinde karton kutulara doldurularak serin ve kuru bir yerde saklanmaktadır. Eriştenin lezzetli olmasını etkileyen faktörlerin başında kullanılan unun çeşidi, kavrulma yeri ve derecesi, katılan yumurtanın ve sütün tazeliği, katkı maddesi içerip içermemesi gibi faktörler çok önemlidir.