“Evinizin boyasını herkese teslim etmeyin”

“Evinizin boyasını herkese teslim etmeyin”

Kars’ta havaların ısınmasıyla birlikte başlayan boya-badana çalışması da başladı. Badana ustaları vatandaşların görsel güzelliğin yanı sıra vatandaşların profesyonel boyacılarla çalışmasının zaman ve para tasarrufunu sağladığını belirttiler.

Yaz ayının gelmesiyle ve sıcaklıkların artmasıyla birlikte vatandaşlar evlerinde yenileme çalışmalarına da başladı. Özellikle evlerde boya-badana işlemlerini yapmak isteyen vatandaşlar için ustalar da bazı uyarılarda bulunarak dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Vatandaşlar evlerini boyatmak için boya ve yapı malzemeleri satan iş yerlerinin yolunu tutarken, bir taraftan da boya-badana ustaları ile irtibata geçiyor. Ev ve iş yerlerinin boya yapılmasının titizlik isteyen bir iş olduğunu belirten boya-badana ustası Burak Avınca, “Hali hazırda yaşanılan bir eve uygulama yapılacaksa, eşyalarınızın koruma altında olmasına dikkat edin. Boya değen ya da damlayan alanlar için anında müdahale yapılırsa, kalıcı hiçbir izle karşı karşıya kalmamış olursunuz. Hangi odayı hangi renge boyayacağınıza önceden karar verin. Canlı renkler odayı biraz daraltacaktır. Açık renkler ise, odanın daha geniş ve aydınlık gözükmesini sağlayacaktır. Bunu göz önünde bulundurarak yaptığınız seçimlerle odalarınıza uygun rengi verebilirsiniz.” dedi.

Boya-badana işlerinin hassasiyet isteyen işler olduğunu ve herkese yaptırılamayacak kadar önemli olduğunu da dile getiren Avınca, “Boyada en önemli şey temizliktir. Ne kadar temiz çalışılırsa boya o kadar düzgün olur. Önce dairemize girdik, eşyalarımızı topluyoruz, maskeleme örtümüzü örtüyoruz. Sonra duvar, tavan, alçı tamiratlarımızı yapıyor yani işçiliğimizi sergiliyoruz, ardından boyamıza başlıyoruz.” ifadesini kullandı.

64afba2d-02ef-4989-b295-59b22c3aff1f.jpg983673c0-ff80-4f9f-9ae0-5ba99c31041b.jpgf530beee-865f-4d3b-8b2e-278c6b07a900.jpg