Eğitim sendikaları yarın iş bırakacak!

Eğitim sendikaları yarın iş bırakacak!

İstanbul'un Eyüp ilçesinde bulunan özel bir okulda görev yapan Milli Eğitim Bakanlığı’ndan emekli öğretmen İbrahim Oktugan’a bir öğrencisi tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırı sonrasında hayatını kaybetmesini yankıları sürüyor.

Tacettin DURMUŞ

Kars Eğitim Sen Şube Başkanı Hakan Topçu, eğitim emekçilerine yönelik şiddet konusunda başta eğitim sendikaları olmak üzere, tüm demokratik kamuoyunu birlikte mücadele etmeye çağırdı.

Başkan Topçu yaptığı açıklamada, 10 Mayıs 2024 Cuma günü Eğitimsen, Eğitim iş, Hürriyetçi Eğitim olarak 1 günlük iş bırakma eylemi gerçekleştireceklerini belirterek, yarın saat 10.30 da Kars İl Milli Eğitim önünde basın açıklaması yapacaklarını söyledi.

Kars Eğitim Sen Şube Başkanı Hakan Topçu yaptığı açıklamada, “Toplum olarak hayatımızın her aşamasında evde, sokakta, iş yerlerinde her gün karşı karşıya kaldığımız şiddet olgusunun uzun süredir okullarımızı da sarmalamış olması çok sayıda meslektaşımızın şiddetin hedefi haline gelmesine neden olmaktadır. Öncelikle kabul etmek gerekir ki okullarımızın sık sık şiddet haberleriyle gündeme gelmesinde başta Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) olmak üzere tüm yetkililerin, hatta toplumun tüm kesimlerinin sorumluluğu vardır. Toplum olarak hayatımızın her aşamasında yer alan şiddet olgusu, eğitim kurumlarını, okullarımızı ve öğretmenlerimizi de hedef almış durumdadır. Eğitim emekçilerinin, başta MEB olmak üzere eğitim sendikalarının ve tüm toplum kesimlerinin desteğini hissetmeye ihtiyaçları vardır. Eğitim kurumlarının tümünde, şiddetle mücadele etmek için alınması gereken somut önlemleri, ne yapılacağını ve nasıl önleneceğini gösteren bir eylem planı olmalıdır.” Dedi.