DSİ, Kars’ı su yapılarıyla ihya ediyor

DSİ, Kars’ı su yapılarıyla ihya ediyor

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta son 21 yıldaki Kars’ta yatırımlarını açıkladı: “Kars’a 6 Milyar 807 Milyon TL değerinde 85 Tesis inşa ettik. Karslılar için üretmeye devam edeceğiz.”

Adnan KARAHAN

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; kurumsal altyapısı, tecrübeli personeli ve güçlü makine parkıyla, Ülkemizin dört bir yanında, milletimizin refah düzeyini artıran su yapılarını inşa ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunma sorumluluğunu yerine getiriyor.

İklim değişikliği, hızlı nüfus artışı, artan sanayileşme ve diğer çevre sorunlarıyla birlikte yaşamın kaynağı olan “su”yun değeri her geçen gün artarken, DSİ tarafından tamamlanarak milletimizin hizmetine sunulan; içmesuyu tesisleri, tarımsal üretimin lokomotifi olan barajlar, gölet ve yer altı depolama tesisleri, Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığına set çeken HES’ler ve parçalanmış tarım arazilerini yeniden ekonomiye kazandıran arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projeleri ile suya yön veriliyor.

“Su Vatandır” hassasiyeti ile çalışmalarını sürdüren Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, suyun özellikle tarım ve sanayide yarattığı güçlü etkisi sayesinde geniş iş sahalarının doğmasına imkân sağlarken yapmış olduğu taşkın koruma tesisleri ile de olası taşkınlardan kaynaklanabilecek can ve mal kayıplarını önlemek için de mücadele ediyor.

Köklü kurumsal geçmişi 1914 yılı ‘’Umur’u Nafıa Müdüriyet-i Umumiyesi’’ne kadar uzanan DSİ Genel Müdürlüğü (DSİ) Türkiye’nin su ve enerji gücü olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade den DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, ‘Bizler maziden atiye uzanan, tarihini "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" ilkesinin üzerine inşa eden köklü bir geleneğin mensuplarıyız. 18 Aralık 1953 yılında kurulan Genel Müdürlüğümüz kurulduğu tarihten bu yana ''Su Vatandır'' anlayışıyla çalışmalarını sürdürerek işletmeye aldığı baraj ve göletler ile 183 milyar metreküp su depolama kapasitesi geliştirmiştir. Tamamlanan projeler ile 71 milyon dekar arazi sulamaya açılmış, yaklaşık 2 milyon hektar alan taşkınlardan korunmuştur. Hizmete alınan içme suyu tesisleri ile yıllık 5,2 milyar metreküp memba kalitesinde içme suyu temin edilmektedir. Güç ve ilhamını aziz milletimizden alan DSİ dün olduğu gibi bundan sonrada hayata geçireceği projeler ile Türkiye Yüzyılına damga vurmaya devam edecektir. ’dedi.

1 İÇMESUYU ARITMA TESİSİ HİZMETE ALDIK

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, ‘’Kars İçmesuyu Arıtma Tesisinin günlük kapasitesi 22.000 m³olup; Arıtma tesisinde arıtılan ham su tesis çıkışından çelik boru ile 180 m mesafedeki şehir şebekesine verilmektedir. Serhat şehrimiz Kars’a yıllık 8,04 hm³ memba kalitesinde su verilmektedir.’’ dedi.

KARS’IMIZA 2 BARAJ, 2 GÖLET VE 14 HİS GÖLETİ KAZANDIRDIK

Kars’ta refah düzeyinin artması için son 21 yılda; 85 adet Tesis ile 6 Milyar 807 Milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA; “Kars’da son 21 yılda 2 barajı 2 Gölet ve 14 his gölet inşa ettik ve böylece 234,50 milyon m³ su depolama hacmine ulaştık.” dedi.

Sulama, İçmesuyu ve kullanma suyu sağlayacak 2 Barajda İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor

Karslı çiftçilerin tarımsal arazilerini büyük bir emek ve özveri ile değerlendirdiklerini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Kars’ın su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Şu anda 19 milyon m³ depolaması ile 30.790 da sulama alanı, 2.84 hm³/yıl sulama, içme ve kullanma suyu sağlayacak Kars Kağızman barajı ve 2.37 milyon m³ depolama hacmi ve 4.73 hm³/yıl içme ve kullanma suyu sağlayacak Kars Sarıkamış Yedi Kasım barajlarının yapım çalışmaları devam ediyor. Bu barajların tamamlanması ile 30.790 dekar tarımsal araziyi daha sulama suyuna; Kağızman ve Sarıkamış ilçelerini içme ve kullanma suyuna kavuşturmayı hedefliyoruz.

Taşkın Riskini Azaltıyor, Vatandaşlarımızın Can ve Mal Emniyetini Güvence Altına Alıyoruz

Kars’ta taşkın riskini azaltmak için son 21 yılda tamamlanan 54 adet taşkın koruma tesisi ile Kars şehir merkezi, 54 adet yerleşim yeri ve 85 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 3 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. Hayata geçirdiğimiz taşkın koruma tesisleri ile taşkın riskini azaltıyor, vatandaşlarımızı ve toprağımızı güvence altına alıyoruz.” dedi.

Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Yatırımlarımız İle Toprağımız Daha Kıymetli

Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Kars’ta 2 adet işin tamamlanarak toplam 380.010 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapıldığına dikkat çeken Genel Müdür Mehmet Akif BALTA,“Kars’ta 38 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. 3adet inşaat aşamasında olan Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile 456.140 dekar toprağımızın toplulaştırması yapılacak ve 45 yerleşim birimi bundan faydalanacaktır.” dedi.

KARS’IN TARIMINI BEREKETLENDİREN “SU” TÜRKİYE’NİN ENERJİSİNE GÜÇ OLDU

Kars’ta son 21 yılda 9 Adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 846,47 GWh enerji üretimi sağlandığını ifade eden Genel Müdür Mehmet Akif BALTA; 31 Aralık 2023 tarihi itibariyle yaklaşık 154 bin hanenin enerji ihtiyacını Kars’ta kurulu HES’lerle karşılıyor ve Milli Ekonomimize, yalnızca enerji alanında yıllık 1 Milyar TL katkı sunuyoruz.

Şuan planlama ve projelendirme safhasında olan 9 adet HES ‘le YILLIK 421,571 GWh eneji üreterek Ülkemizin enerjisine güç verecek olmaktan heyecan duyuyoruz.” dedi.

Çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Genel Müdür Mehmet Akif BALTA; “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında değerli Kars halkından, özellikle de tesislerimizden birebir faydalanan çiftçilerimizden almış olduğumuz olumlu geri dönüşler bizi ve ekibimizi motive ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek, özetle “Türkiye Yüzyılı” idealimizi perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.” dedi.

dsi-karsi-su-yapilariyla-ihya-ediyor.jpgdsi-karsi-su-yapilariyla-ihya-ediyor-001.jpgdsi-karsi-su-yapilariyla-ihya-ediyor-002.jpgdsi-karsi-su-yapilariyla-ihya-ediyor-003.jpg