Başkonsolos Nikoloz Iahsvılı, KATSO’yu Ziyaret Etti

Başkonsolos Nikoloz Iahsvılı, KATSO’yu Ziyaret Etti

Gürcistan’ın Trabzon Başkonsolosu Nikoloz Iahsvılı, Kars ziyaretleri kapsamında Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Kadir Bozan’ı Ziyaret Etti.

KATSO Başkanlık Makamında gerçekleşen ziyarette Başkan Kadir Bozan, Başkonsolos Nikoloz Iahsvılı’ye ziyaretlerinden dolayı memnuniyetini ifade etti.

İki ülke arasındaki ilişkilere yönelik değerlendirmelerin yapıldığı sohbet ortamında gerçekleşen görüşmede Başkan Bozan, Kars’ın ekonomik anlamda Gürcistan ile güzel bir ticari ilişkilerinin olduğunu ancak yeterli düzeyde olmadığını ticari potansiyelin artırılması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca Kars’ın tarihi ve doğal güzellikleri ile önemli bir Turizm potansiyeline sahip olduğunu belirten Bozan, Gürcistanlı turistleri Kars’a davet etti. Kars’ı tercih eden Gürcistanlı turistlerin İlimizin Turizm destinasyonlarını da ziyaret etmelerinden memnun kalacaklarını ifade eden Başkan Bozan, başta Ani Antik Kenti olmak üzere Çıldır Gölü, tarihi yapılar, kiliseler, Kars Müzesi ve Sarıkamış Kayak Tesisinin son zamanlarda ilgiyle ziyaret edilen yerler arasında olduğunu söyledi.

Kars’ta olmaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Iahsvılı da “Kars ile Gürcistan arasında ticaret ve turizm alanı ile ekonomik ilişkiler güzel bir şekilde ilerlemekte. Bizler de ilişkileri güçlendirmek için çalışıyoruz. Şu anda Kars ile Gürcistan arasındaki ticaret hacmi çok yetersiz, ticaret hacmini yukarılara taşımak için çaba sarfetmeliyiz. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı ve Aktaş Sınır Kapısı’nın ticari ilişkilerimizi daha da geliştireceğine inanıyorum. İki ülke arasında yapılan lojistik yatırımlarının öneminin farkındayız ve bu potansiyeli tam kapasite kullanmak istiyoruz. Sizlerin de desteğiyle ticari potansiyelimizi geliştireceğimize inanıyorum.” Dedi.

Sözlerinin devamında Başkonsolos Nikoloz Iasvili Kars’ta olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, göstermiş olduğu misafirperverlikten dolayı Başkan Kadir Bozan’a teşekkürlerini iletti.