Başkan Akdeniz, Kars esnafına e-tebligat uyarısı yaptı

Başkan Akdeniz, Kars esnafına e-tebligat uyarısı yaptı

Kars Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanlığı, (SMMMO) son zamanlarda vergi dairesi tarafından gönderilen e-tebligatların ihmal edilerek okunmaması sonucu birçok esnafın mağdur olduğu gerekçesiyle harekete geçti.

Başkan Akdeniz, Kars esnafına e-tebligat uyarısı yaptı

Tacettin DURMUŞ

SMMMO bu nedenle Kars Arabuluculuk Eğitim ve Danışmanlık Merkezi Müdürü Av. Metin Öztürk aracılığıyla mali müşavir ve muhasebecilere konuyla ilgili seminer düzenledi.

Kars Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Tuncay Akdeniz, esnafın e-tebligatı açmayı ihmal ettiğini ve süresi geçen tebligatlar nedeniyle ciddi para cezalarına muhatap kaldığını söyledi.

Tebligat kanununun 7/a maddesi ile birlikte e-tebligat dönemi başlamış olduğunu hatırlatan Başkan Akdeniz, “Vergi dairesi bildirimlerini bu yolla yapmakta, bazen bu yolla bilgi ve belgeleri esnaflarımızdan istemektedir. Ne yazık ki esnaflarımız e-tebligatı açmayı ihmal etmekte ve süresi geçen tebligatlar nedeniyle ciddi para cezalarına muhatap olmaktadırlar. Bu durum bazen esnaflarımız ile muhasebeciler arasında da anlaşmazlıklara yol açmakta ve onları karşı karşıya getirmektedir. Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası olarak bu duruma bir açıklık getirmek amacıyla bir dizi bilgilendirme semineri yapmaya karar verdik. Seminerimizin ilk etabında Muhasebeci ve Mali Müşavirlerimize bilgilendirme toplantısı yaptık. İkinci etapta şehrimizin özellikle şirket sahibi esnaflarına bilgilendirme toplantısı yapmak için Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımızı ziyaret ettik, başkanımız ile konunun önemi konusunda mutabık kaldık. Önümüzdeki günlerde özellikle şirket sahibi esnaflarımıza Ticaret ve Sanayi Odamız ile birlikte bilgilendirme toplantısı düzenleyeceğiz. Bu yolla esnaflarımızın mağduriyetini gidereceğimiz gibi yanlış anlamalar nedeniyle esnafımız ile meslektaşlarımızın da karşı karşıya gelmelerini önlemiş olacağız.” Dedi.

Toplantı sonrası Kars SMMMO Başkanı Tuncay Akdeniz, Kars Arabuluculuk ve Eğitim Merkezi Müdürü Av.Metin Öztürk’e katkılarından dolayı teşekkür ederek plaket verdi. Kars Arabuluculuk Eğitim ve Danışmanlık Merkezi Müdürü Av.Metin Öztürk toplantının son derece verimli geçtiğini bu tür toplantıların meslek mensuplarının bilgilendirilmesinin dışında mükellefler için de bir farkındalık oluşturduğunu söyledi.

2024/05/1602547871717136855.jpg

2024/05/18008093371717136938.jpg