Türkoğlu arıcıları uyarak bilgilendirdi

Türkoğlu arıcıları uyarak bilgilendirdi

Mali Müşavir Staj ve Proje Uzmanı İnci Türkoğlu TKDK hibeleri hakkında açıklamada bulundu.

Tacettin DURMUŞ

Türkoğlu açıklamasında; Ardahan ve Karslı arıcıların TKDK kurumundan arıcılık hibesi alabilmeleri için 7 Haziran tarihinden önce ikametlerini köylerine aldırmaları gerektiğini hatırlattı.

Ayrıca ikamet ve yatırım yeri ile adreslerin de aynı olması gerektiğine dikkat çeken Proje Uzmanı İnci Türkoğlu, bu dönem kamu çalışanların da söz konusu hibelerden faydalanabileceklerini söyledi.

Ardahan da faaliyet gösteren Mali Müşavir Staj Proje Uzmanı İnci Türkoğlu yaptığı bilgilendirmede, “Teminat gösteren yatırımcılar yüzde 50 avans ödemesi alabilecek. 40 yaş altı için yüzde 70 hibe verilirken 40 yaş üstü arıcılarımız da yüzde 60 hibe alabilecek. Başvuru yapabilmek için halk eğitim merkezlerinden arıcılık sertifikası almak gerekiyor. Ayrıca 1 yıllık ÇKS belgesi ile birlikte; arıcılık bölümünden mezun kişiler 18-65 yaş arası ve vergi ve SGK borcu bulunmayan adli sicili temiz olan kişiler hibe alabilecekler. Yararlanılabilecek kalemler ise kışlatma, karavan, baraka, dolum, paketleme ekipmanları, arısız kovan en az 30 – en fazla 500 kovan, güneş enerji sistemi, çit tel çevirmede destek kapsamında, ayrıca kovan üretimi için makina ekipmanda bu dönem desteklerden oluşuyor” dedi.